A számítógép részei

Alaplapi csatlakozók

Tápegység

Régebbi alaplapokon egy nagyobb 20 tűs ATX tápcsatlakozó volt található, valamint egy kisebb 4 tűs csatlakozó a CPU közelében. Ez a 4 tűs csatlakozó a Pentium 4-gyel jelent meg.

Bevezetésére azért volt szükség, mert a processzor fogyasztása nagyon terhelte volna a +5 V ágat, ha arra kötötték volna be. Ezért a teljesítményhez szükséges feszültséget +12 V ágból kapják azóta a processzorok.

A 20 tűs ATX csatlakozót a 20+4 tűs váltotta, amely az összes PCI-E 16x sínnel szerelt alaplapon megtalálható. A +4 tű extra feszültséget továbbít a videokártya felé.

20 és 24 tűs ATX tápcsatlakozó

20 és 24 tűs ATX tápcsatlakozó

Nagyobb fogyasztású videokártyáknak külön tápegység csatlakozójuk is van, amely a kártyák végén található meg, ami egy 6 tűs csatlakozó.

6 tűs videokártya tápcsatlakozó

6 tűs videokártya tápcsatlakozó

Processzor

A processzorfoglalat egy csatlakozó a számítógép alaplapján, amibe a számítógép központi egysége, a processzor csatlakozik.

A legtöbb foglalat PGA (Pin Grid Array) kialakítású, ahol a processzor alján lévő tűk a foglalaton lévő lyukakba illeszkednek. Hogy minimalizálják a tűk elgörbülésének vagy eltörésének veszélyét, ezért a foglalat ZIF (Zero Insertion Force) kialakítású, ami azt jelenti hogy a processzor behelyezéséhez nem szükséges semennyi fizikai erőt kifejteni, a CPU könnyen megy a foglalatba, ahol aztán egy kar lehajtásával lehet azt rögzíteni.

Az Intel volt az első, aki a PGA tokozás leváltására bevezette az LGA (Land Grid Array) tokozást, ahol a processzor alján tűk helyett kis érintkezőpadok vannak, a tűk pedig a foglalaton találhatóak.

LGA socket

LGA socket

PGA socket

PGA socket

Memória

A memória foglalat feladata a memória modulok megfelelő illesztésének biztosítása.

Az eltérő foglalat színek arra utalnak, hogy az alaplap kétcsatornás üzemmódban képes memóriát kezelni. A kétcsatornás működés azt jelenti, hogy egymástól függetlenül az alaplap 2 db memória modult tud kezelni egyidejűleg.

Ezen működés feltétele, hogy csatornánként azonos mennyiségű memóriának kell lennie, valamint foglalatpáronként azonos méretű modulnak kell lennie a foglalatban.

DDR1

DDR1 memória csatlakozója

DDR2

DDR2 memória csatlakozója

DDR3

DDR3 memória csatlakozója

DDR4

DDR4 memória csatlakozója

Jelenleg a legelterjedtebb memória típus a DDR4.

A memória maximális kezelt órajelét régebben az északi híd határozta meg, azonban mára ez a feladat a CPU dolga, így a memória órajelét a CPU-hoz érdemes választani.

Egy olyan CPU esetén, ami nem támogatja a választott gyors órajelet, felesleges kiadás a gyors memória, mivel ezen modulok általában drágábbak. A CPU-hoz mérten lassú memória pedig teljesítmény korlátozó tényezőként viselkedik.

Amennyiben az alaplap lehetőséget biztosít rá, mindenképpen kétcsatornás konfigurációban alakítsuk ki a memóriát, főleg ha 2 vagy több magos processzorral rendelkezünk.

Bővítőkártyák

Már nem használatos buszok

ISA (ISA – Industry Standard Architecture): 16 bites adatátvitelt lehetővé tevő buszrendszer.

ISA

ISA

EISA ( Extended Industry Standard Architecture): továbbfejlesztett ISA busz.

EISA

EISA

VESA (Video Electronics Standard Association): olyan csatlakozó, amely közvetlenül a processzorsínre épült az alaplapon. Innen kapta a lokális busz (VLB - VESA local bus) nevet.

VESA

VESA

AGP

AGP (Accelerated Graphics Port): 32 bites, nagy sebességű adatátvitelt lehetővé tevő buszrendszer, videovezérlők (illesztők) csatlakoztatására használták.

Ezen port speciálisan videokártyák akkori nagy busz szélesség igényéhez lett kifejlesztve. Több típus és gyorsasági szabvány után a fejlesztés a 8x típusnál maradt abba. Ebben az üzemmódban a busz sebessége 2133 Mb/s.

AGP

AGP

AGPe

AGPe

PCI

PCI (Peripherial Component Interconnect): A sín szélessége 32 vagy 64 bites lehet, a vezérlőfrekvenciája 33 MHz vagy 66 MHz, átviteli sebessége 133, 266 vagy 533 MB/s lehet.

PCI

PCI

PCIe (PCI express): A PCIe esetében a fizikai adatátvitel nagy sebességű soros kapcsolaton keresztül történik. PCI Expressnél egy switchen keresztül érik el (point-to-point síntopológia) a sínt (minden eszköz úgy látja, mintha saját külön sínnel rendelkezne). A switch gondoskodik a point-to-point kapcsolatok létrehozásáról és a vezérli a sín adatforgalmát. A switch és az eszközök közötti kapcsolatokat linknek nevezik.

Egy PCIe link duál szimplex, azaz az adó és a vevő két egyirányú csatornán keresztül forgalmaz. Minden link egy vagy több sávból (lane-ből) állhat. Egy sáv egy bájt egyidejű átvitelét teszi lehetővé, ami a gyakorlatban körülbelül 2,5 Gbit/s adatátviteli sebességet jelent. A PCIe 1, 2, 4, 8, 12, 16 és 32 sávból álló linkek létrehozását támogatja. A switch alkalmazása lehetővé teszi a rendelkezésre álló sávszélesség jobb kihasználását és az adatforgalom fontosság szerinti osztályozását.

PCIe x1

PCIe x1

PCIe x16

PCIe x16

Az alaplapokra leggyakrabban 16x kivitelű sínek mellett 1x kivitelt is szerelnek. Az 1x gyorsaságú modult hangkártyák, és egyéb kisebb sávszélesség igényű bővítőkártyák használják.

Háttértárolók

Floppy

Erre a vezérlőre 5,25″-os vagy 1,4″ floppy lemezmeghajtó volt csatlakoztatható. Ma már nem használatos.

Floppy

Floppy

HDD, ODD

Az adatátviteli sebesség növelésének egyik módja, ha a lemez és a meghajtó elektronika közötti távolságot lecsökkentjük. Ebből az elgondolásból született meg az IDE (Integrated Device Equipment, integrált eszköz-elektronika) rendszer, ahol az elektronikát magára a meghajtóra építette rá, ezért a nagysebességű jelvezetékek hossza minimális. Így csak a bővítősín jeleit kell a meghajtóig elvinni.

Ezen a 16 bites párhozamos interfészen a jelek már jóval kisebb sebességgel áramlanak. Az IDE meghajtók 1-4 Mb/s os átviteli sebességre képesek.

Ma már nem használatos csatlakozó, csak régebbi alaplapokon fordul elő.

IDE

IDE

A Serial ATA (Serial Advanced Technology Attachment) vagy SATA egy számítógépes pont-pont kapcsolat, amelyet adatok továbbítására terveztek a számítógép és a tároló eszközök között (tipikusan merevlemezek és optikai meghajtók számára).
A régebbi (P)ATA szabványhoz képest fő előnye a vékonyabb adatkábel, nagyobb átviteli sebesség, az eszközök kikapcsolás nélküli csatlakoztatásának és leválasztásának lehetősége („hot-swap”) és jobb adatkapcsolatot biztosít.

SATA3

SATA3

SCSI

A SCSI (Small Computer System Interface) olyan szabványegyüttes, melyet számítógépek és perifériák közötti adatátvitelre terveztek. A SCSI szabványok definiálják a parancsokat, protokollokat, az elektromos és optikai csatolófelületek definícióit.

Leggyakoribb felhasználási területe a merevlemezek és mágnesszalag-meghajtók, de sok más perifériánál is alkalmazzák (pl. szkennerek, CD-meghajtók).

SCSI

SCSI

Előlapi csatlakozók

USB és Audio

USB (Universal Serial Bus): nagy sebességű, soros átvitelt lehetővé tevő buszrendszer.
Az alaplapon több USB csatlakozófelület található.

Frontpanel USB és Audo csatlakoztatása

Frontpanel USB és Audo csatlakoztatása

JFP1 és JFP2

Ezen csatlakozó kialakítása gyártónként és alaplap típusonként eltérő, úgyhogy a bekötéséről, mint a többi egyéb csatlakozó esetében is, érdemes tájékozódni az alaplap kézikönyvében.

Előlapi csatlakozók egy lehetséges jelölése

Előlapi csatlakozók egy lehetséges jelölése

Előlapi csatlakozók egy régebbi és egy újabb alaplapon

Előlapi csatlakozók egy régebbi és egy újabb alaplapon

Előlapi csatlakozók és jelölésük egy alaplapon

Előlapi csatlakozók és jelölésük egy alaplapon

Super I/O

A déli hídra csatlakozó LPC busz (Low Pin Count bus) lehetőséget nyújt a Super I/O (Input/Output) chipen keresztül a korábbi periféria szabványokkal és kapcsolódó alkalmazásaikkal való kompatibilitásra, így továbbra is használhatók a soros és a párhuzamos portok, a hajlékonylemezes egységek, billentyűzet és egér kezelő áramkörök.
A déli híd és a Super I/O chip által kezelt eszközök kivezetései a PC hátoldalán találhatók.

I/O Panel Old

Egy régebbi I/O panel

Balról jobbra, fentről lefelé a következő csatlakozókat tartalmazza:

  • PS/2 (zöld) - egér; PS/2 (lila) - billentyűzet;
  • Párhuzamos port (rózsaszín) - nyomtató; Soros port (zöld) - egér; D-Sub port (kék) - Monitor;
  • 2 db USB-2 port;
  • 1 db RJ-45 port; 2db USB-2 port;
  • 3 db Audio jack port: Line In (kék), Line Out (zöld), Microfon (rózsaszín)

I/O Panel New

Egy újabb I/O panel

Balról jobbra, fentről lefelé a következő csatlakozókat tartalmazza:

  • 2 db USB-2 port; 1 db PS/2 - egér vagy billentyűzet;
  • DVI-D port (kék) - monitor; D-SUB port - monitor;
  • HDMI port - videó-audio;
  • 2 db USB-3.1 port;
  • Ethernet port - Internet; 2 db USB-3.1 port;
  • 3 db Audio jack port - audio: Line In (kék), Line Out (zöld), Microphone (rózsaszín)