A számítógépes hálózatok

Vezetékes átviteli közegek

A vezetékes rendszerek előnye, hogy lehallgatás ellen védettebbek, a rövidebb távolságok kisebb költséggel építhetők ki, mint az összeköttetés-mentes hálózatok esetében. Hátránya a helyhez kötöttség.

Ha jelek átvitelére egymás mellett futó, párhuzamos vezetékeket használunk, ezek antennaként funkcionálnak, tehát összeszedik a környezet jeleit, illetve sugároznak is zavarjeleket. Ezt a kellemetlen tulajdonságot kiküszöbölendő a gyakorlatban a csavart érpár (twisted pair) és a koaxiális kábel használata terjedt el.

Vezeték nélküli átviteli közegek

Bizonyos esetekben műszakilag vagy gazdasági okokból nem tudjuk a hálózatot a szokásos eszközökkel, vagyis hálózati adapterrel és vezetékkel ki-építeni. Ilyenkor alkalmazhatunk vezeték nélküli összeköttetést.

A kábel csatlakoztatásán kívül a megoldás teljesen hasonló az ismert LAN megvalósításokhoz: egy adapterkártyát kell telepíteni minden számítógépbe, amely gondoskodik az adatok adásáról és vételéről. A vezeték nélküli átvitelnek többféle módja is lehetséges: infra, keskenysávú rádiófrekvenciás; mikrohullámú, műholdas átvitel.

Napjainkban ez a megoldás kezd általánosan elterjedni, hiszen olcsó, és nem kell kábelezést kiépíteni. A rendszer biztonságáról viszont fokozottabban gondoskodni kell, hiszen így fizikailag lényegesen egyszerűbb a hálózatra csatlakozni.