A számítógépes hálózatok

Hálózatok elemei

Hoszt

Hosztoknak (vagy gazdagépeknek) nevezzük azokat a számítógépeket, melyek egy számítógépes rendszerben össze vannak kötve. Ezeken futhatnak felhasználói programok, lehetnek rajtuk adatbázisok. (Ha egy számítógépben két hálózati kártya van, akkor az a gép két hosztnak tekintendő, ezért a hálózatokban nem számítógépeket szoktak alapegységnek tekinteni, hanem hosztokat.)

A kommunikációs alhálózatok

Szerepe a hosztok közötti üzenetek továbbítása. Az alhálózatok funkcionálisan két fő részből állnak: a csatornákból és a kapcsolóelemekből.

Csatornák

Csatornáknak nevezzük az adatátvitelt biztosító vonalakat. Lényegében ezeken továbbítódnak a bitek, valamilyen fizikai jellemző változás formájában. (Pl. ha a levegőt tekintjük csatornának, adatátvitel a részecskék rezgésével történhet. Optikai adatátvitelnél a fény megléte vagy hiánya biztosítja az adatok átvitelét.)

Kapcsolóelemek

A kapcsolóelemek a vonalakat kötik össze egymással. Ezek a kapcsolóelemek lehetnek egy hoszt részei (pl. hálózati kártyák), de leggyakrabban önálló célszámítógépek. A kapcsolóelemek további szokásos elnevezései: IMP (Interface Message Processor – interfész üzenetfeldolgozó), vagy hálózati kapcsoló pontok (internal network switching node).

Hálózat felépítése

Hálózat felépítése

Az alhálózat és a hosztok együttesen alkotják a hálózatot.

Egy alhálózat logikai (egyes esetekben fizikai) egységbe tartozó részét szegmensnek szoktuk nevezni.

A hálózatba kapcsolt hosztok fizikai elrendezésének módját topográfiának, míg az összekapcsolás fajtáját topológiának nevezzük.

Az összeköttetés-alapú hálózatok topológia szerint két nagy csoportra oszthatók:

két pont közötti csatornával rendelkező;
üzenetszórásos csatornával rendelkező alhálózatokra.